top of page

Můj příběh

Ke kraniosakrální terapii jsem se dostala asi před 10 lety, kdy jsem po náročné operaci nádoru na míše hledala doplňující techniku podporující hojení jak na fyzickém, tak na emočním těle. Jsem zastáncem rovnováhy ve všech oblastech života, a proto jsem hledala komplexní řešení.


Tradiční západní medicína mi v danou chvíli neskutečně pomohla, ale má svá omezení a při mé léčbě vyřešila jen jeden problém. Po operaci jsem se necítila úplně dobře ve svém těle a tušila jsem, že tato příhoda ovlivnila i fungování ostatních systému v mém organismu. Proto jsem hledala další podpůrné techniky, které by doplnily moji rekonvalescenci. Při hledání jsem narazila na kraniosakrální terapii a ta mi pomohla brát tělo jako celek, který se navzájem ovlivňuje a znovu nastolit celkovou rovnováhu.

Po pár letech mě nakonec životní cesty zavedly na roční intenzivní výcvik kraniosakrální osteopatie s prvky biodynamiky k úžasnému Radkovi Neškrabalovi. 


V plánu mám další rozšiřování v této oblasti, se kterým začínám již březnu 2023 na 3letém výcviku integrativní práce s traumatem u manželů Weberových.
 


 

GettyImages-636955070.jpg
GettyImages-140882576.png

Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie (CST) je jemná neinvazivní  technika s celostním přístupem, která se vyvinula z lékařské osteopatie ve 20. století. Ovlivňuje fyzický i psychický stav člověka a respektujícím způsobem navrací člověka ke zdraví. 
Název vychází z pojmenování sytému, se kterým pracujeme, a tím je kraniosakrální systém (Cranium – lebka a Sacrum – kost křížová).

Patří mezi hlavní fyziologické systémy těla, a  je tvořen membránami a mozkomíšním mokem, které obklopují a chrání mozek a míchu. .

Jakákoli omezení v pohybu membrán tohoto vitálního systému mohou přímo ovlivňovat výkon centrálního nervového systému., na jehož stavu závisí kvalita našeho života.

 

CST se projevuje se svými rytmy a pulzacemi. Od narození umíme vnímat rytmus dýchání a stejně tak cítíme, jak nám bije srdce a jak se tyto rytmy mění v závislosti na stresu a při pocitu nebezpečí. Srdce bije a plíce dýchají automaticky, nemusíme na to myslet. Náš autonomní nervový systém řídí tyto funkce bez našeho vědomí. Kraniosakrální rytmus (CRI) – rytmus pulzace mozkomíšního moku, je oproti srdečnímu a dýchacímu velmi jemný a hmatem sotva znatelný, ale pro terapeuta a práci stěžejní.


CRI aktivita může být palpována (vyšetřena pohmatem) na určitých částech lidského těla. 
 

Kraniosakrální systém je provázán s dalšími systémy
muskuloskeletálním systémem (svaly-kostra)
vaskulárním systémem (cévy)
lymfatickým systémem
endokrinním systémem (hormony)
respiračním systémem (dýchání)

Vjemy při ošetření

Kraniosakrální osteopatie se zaměřuje především na práci s kostmi, svaly, vazy, membránami a tekutinami.

Pomocí palpace terapeut naslouchá přirozeným pohybům kostí, vnímá pohybové vzorce a napěťové tendence, které se pak snaží korigovat. 

Klienti popisují pocity a vjemy v těle jako proudění, teplo, jemné vnitřní pohyby, pocit volnosti, rozšíření do prostoru, houpání, lehký třes končetin, jemný tlak a tah po těle. Je možné během hluboké relaxace přecházet do spánku.


Po celou dobu je nastavené bezpečné prostředí, ve kterém se klient může celkově velmi hluboce uvolnit.
Někdy se výborně „prospíte“ a načerpáte mnoho sil, a někdy mohou vyplavat na povrch traumata a zranění.

 

Po celou dobu tu budu pro Vás a společně tyto vjemy zvládneme. 

Indikace

Kraniosakrální terapie je vhodná v jakémkoliv věku a pro opravdu širokou škálu klientů.  Je možné pracovat s dětmi, dospívajícími, dospělými i seniory. 

 

POMÁHÁ
•    proti stresu, únavě a poruchám spánku
•    pro uvolnění traumatických psychických i fyzických zážitků
•    jako podpora v procesu osobního růstu
•    během těhotenství jako podpora a příprava na porod
•    jako terapie po traumatickém porodu
•    při depresích
•    při bolestech pohybového ústrojí, zad, páteře a kloubů
•    při bolestech hlavy a migrénách
•    při problémech s metabolismem a imunitním systémem
•    v rekonvalescenci po operacích a úrazech
•    během hormonální nerovnosti

bottom of page